23. jún 2020 

V spojitosti s esenciálnymi olejmi existuje široká terminológia, a je dobré mať vedomosti o základných pojmoch, ak chcete z esenciálnych olejov mať maximálny úžitok. Preto sme sa rozhodli vytvoriť základný slovníček pojmov zo sveta esenciálnych olejov, ktorý Vám pomôže pochopiť princípy ich fungovania.

Toto je priestor, kde sa dozviete, čo to znamená, keď používame slová ako „chemotyp“ či „základný olej, či prečo je potrebné riediť esenciálne oleje a ako na to.

Začítajte sa!

AROMATERAPIA

Aromaterapia má svoje korene v Egypte, Číne a Indii, a praktizuje sa už tisíce rokov. Je tiež známa ako terapia esenciálnymi olejmi a predstavuje holistický (komplexný) prístup k podpore zdravia a pohody. Toto je prax, ktorá využíva aromatické esenciálne oleje na zlepšenie stavu tela, mysle a ducha. A to je niečo pre nás všetkých!

ESENCIÁLNY OLEJ

Esenciálne oleje zachytávajú “podstatu” rastliny destiláciou alebo mechanickým lisovaním. Tieto oleje sú v zásade koncentrované extrakty, ktoré si zachovávajú alebo zvýrazňujú vôňu a účinok. Oleje sa stávajú olejmi extrakciou z rôznych rastlín alebo z rôznych častí tej istej rastliny, a môžu mať veľmi odlišné chemické zloženie, ktoré mení vôňu, absorpciu a účinok. 

ZMES

Zmes alebo synergia je zmesou esenciálnych olejov starostlivo pripravených našimi aromaterapeutmi priamo na aplikáciu na pokožku alebo na použitie v difuzéri. 

Čo to teda zmes esenciálnych olejov je a prečo sa esenciálne oleje miešajú do zmesí? Odpoveď je veľmi jednoduchá. 

Zmes esenciálnych olejov = spoločná práca dvoch alebo viacerých esenciálnych olejov, ktorých kombinácia vytvára účinnejšie výsledky ako súčet ich jednotlivých účinkov. Keď sú spolu tieto zložky zmiešané, vznikajú úplne nové zlúčeniny. Chemické zložky v jednom oleji tak môžu mať zosilňujúci účinok na ostatné oleje v zmesi. 

Všetky naše synergické zmesi vytvára alebo na ne dohliada Robert Tisserand. Robert je svetovo uznávaný odborník v odbore esenciálnych olejov a konzultant spoločnosti Plant Therapy.

BOTANICKÝ NÁZOV

Botanický názov je napísaný latinsky a označuje rod a konkrétny druh rastliny. Prvé slovo je rod, to znamená, že väčšia skupina, do ktorej rastlina patrí. Druhé slovo je konkrétny druh. Napríklad botanickým názvom pre Bergamot je Citrus bergamia.

ZÁKLADNÝ OLEJ

Esenciálne oleje sa nemajú aplikovať priamo na pokožku v nezriedenom stave, pretože môžu spôsobiť vyrážky, popáleniny a nebezpečnejšie vedľajšie účinky. Preto sú základné oleje (nosné oleje) také dôležité. Nosný olej sa získava z tukovej časti rastliny, zvyčajne zo semien, orechov alebo jadier. Každý z nich má svoje vlastné terapeutické vlastnosti, ktoré môžu zvyšovať výhody esenciálnych olejov, ktoré v nich riedite.

V prípade, že nemáte originálny základný olej značky Plant Therapy, použiť môžete iný čistý rastlinný olej (kokosový, olivový, prípadne iný organický rastlinný olej). 

 

LISOVANÝ ZA STUDENA

Známe tiež ako mechanické oddelenie. Lisovanie za studena je spôsob, ako extrahovať esenciálne oleje bez použitia tepelnej úpravy. Ako už názov napovedá, aromatické časti rastlín (šupky či kôra) sa prepichujú a listujú bez tepla, aby sa dôkladne a správne vytlačili z daných častí rastliny esenciálne oleje. Odstredivé sily sa používajú na oddelenie a zachytenie olejov po zlisovaní (stlačení). 

CHEMOTYP

Chemotyp je spôsob, ako povedať, že rovnaká rastlina môže mať rôzne typy chemických zložiek. Väčšina esenciálnych olejov má podobné chemotypy. V prípadne drobných odlišností je dôležité si uvedomiť, že chemotyp určuje ich terapeutické vlastnosti. Tieto variácie sa zvyčajne vyskytujú, keď sa rovnaká rastlina pestuje v rôznych prostrediach. Napríklad tymián má šesť chemotypov, ktoré majú rôzne účinky.

DIFUZÉR

Difuzér je malé zariadenie, ktoré sa využíva na rozptylovanie (difúzovanie) esenciálnych olejov. Väčšina difuzérov na trhu je ultrazvuková. Je to jednoduchá technológia, ktorá využíva elektronické frekvencie na rozvibrovanie malého disku v spodnej časti difuzéra. Vibrovaním disk vytvára jemnú hmlu, vďaka ktorej sa esenciálne oleje dostanú do vzduchu, takže môžete naplniť akýkoľvek priestor vôňami a ich účinkami.

RIEDENIE ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Esenciálne oleje pred lokálnym použitím vžy riedime. Ich koncentrácia je 100 %-ná, preto je na pokožku veľmi intenzívne aplikovať nezriedený olej. Preto sa esenciálne oleje riedia. Pokyny, ako ich riediť, sú uvedené na každej fľaštičke v %. Napr. esenciálny olej Mäta sa pri lokálnej aplikácii na pokožku odporúča riediť v pomere 2 - 3 %, tj. 6 - 9 kvapiek zriedime v 2 čajových lyžičkách esenciálneho oleja. 

Zriedenie v pomere 1 % by znamenalo, že z každých 100 kvapiek v základnom oleji by jedna kvapka predstavovala esenciálny olej. Esenciálne oleje sa skladajú zo stoviek, ak nie tisícov rôznych chemických zložiek, ktoré tvoria celkový olej. Sú to rôzne chemické zložky, ktoré dodávajú esenciálnym olejom „magické schopnosti“. 

VNÚTORNÉ POUŽITIE

Pokiaľ ide o vnútorné požitie (interné používanie esenciálnych olejov), pokiaľ nie ste pod dohľadom lekára, ktorý je tiež klinickým aromaterapeutom, neodporúčame používať esenciálne oleje interne. Požitie esenciálnych olejov môže bez starostlivého podávania a dohľadu spôsobiť zdravotné problémy. Príklady požitia zahŕňajú pridanie esenciálnych olejov do nápojov alebo kapsúl, ktoré sú určené na prehltnutie.

V záujme vlastnej bezpečnosti konzultujte interné užívanie esenciálnych olejov iba s certifikovaným aromaterapeutom. 

ORGANICKÁ PRODUKCIA 

Všetky esenciálne oleje Plant Therapy sú 100% čisté, bez akýchkoľvek ďalších aditív. Každý ekologický produkt je certifikovaný podľa prísnych štandardov ECOCERT ICO a akreditovaný prostredníctvom Národného organického programu (NOP). Na to, aby sme sa kvalifikovali, nemôžeme použiť žiadne geneticky modifikované organizmy (GMO), keď olej pestujeme, zbierame alebo spracovávame. Okrem toho pôda, v ktorej rastú rastliny, nesmie obsahovať najmenej tri roky žiadne zakázané látky. Rovnako pri starostlivosti o pôdu nemožno použiť žiadne škodlivé pesticídy. A toto všetko má aj ďalšie obrovské plus - výroba ekologických výrobkov pomáha chrániť biodiverzitu a životné prostredie.

TEHOTENSTVO

Esenciálne oleje používané lokálne či difúzovaním vstupujú do Vášho tela a krvi. To znamená, že ak ste tehotná alebo dojčíte, tieto oleje môžu ovplyvniť aj Vaše bábätko. Preto Plant Therapy tvrdo pracovala na vytvorení rady esenciálnych olejov vhodných na užívanie aj počas tehotenstva, no rovnako odporúča v tehotenstve konzultovať užívanie esenciálnych olejov s lekárom, ktorý je tiež klinickým aromaterapeutom.

25D38BD1-7AA0-4B75-8A91-C3C37A027A26.jpeg 

 

CITLIVOSŤ POKOŽKY

Senzibilizácia, známa tiež ako alergická kontaktná dermatitída (ACD), je alergická imunitná reakcia, ku ktorej zvyčajne dochádza, keď sa esenciálne oleje aplikujú na pokožku nezriedené. Medzi príznaky, ktoré by ste mali sledovať, patrí svrbenie, vyrážky, ekzém, dýchavičnosť či napätie v hrudi. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité dodržiavať správne pokyny pre riedenie (viď časť vyššie Riedenie esenciálnych olejov). 

SYNERGIA = KOMBINOVANIE VIACERÝCH OLEJOV

Keď kombinujeme niekoľko rôznych esenciálnych olejov, vytvárame synergicky a terapeuticky prospešnú kombináciu, pretože interakcia medzi chemickými zložkami vedie k niečomu novému a väčšiemu ako oleje používané samostatne.

NA ZÁVER

Dúfame, že tento slovník esenciálnych olejov bude pre Vás užitočný a môžete sa k nemu kedykoľvek vrátiť.

Veríme, že Vám tieto nové poznatky pomôžu si esenciálne oleje ešte viac zamilovať a využiť ich jedinečné účinky naplno!